Bez peněz nedokážeme být

Umíte si představit naši existenci, kdybychom neměli peníze? Kdyby nikdo nikdy neobjevil tyto platební prostředky, nezdokonalil je až do dnešní podoby a neučinil je tím, čím pro nás tyto jsou? Pokud bychom i bez nich my lidé přežili a dočkali se dnešních dnů, určitě by naše společnost nebyla taková, jaká je. Protože ji peníze ovlivňují více než zásadním způsobem.

Kdyby nebylo peněz, nebylo by pochopitelně ani nejedné třeba i hodně nepříjemné záležitosti, která s nimi souvisí. Kdybychom neměli peníze, nemohl by nám je nikdo samozřejmě ukrást, ubylo by loupežných přepadení, bankovních loupeží, zpronevěr, defraudací, nelegálních spekulací, falšování peněz a podobně, což by bylo jedině dobře.

cizí peněženka

Ale na druhou stranu bychom přišli při absenci peněz i o to pozitivní, co nám tyto přinášejí. Bez peněz bychom hlavně neměli jak platit a museli se věnovat v nejlepším případě směnnému obchodu. Museli bychom brát to, co můžeme nabídnout, a snažit se to vyměnit s někým jiným za něco, co potřebujeme. A to by bylo tuze nepraktické. Ale jedině možné, protože by nám určitě jen tak někdo něco bezplatně nedal.

A kolik by se toho při absenci peněz vlastně vůbec nevyrobilo! Třeba proto, že by nikdo nechtěl bezplatně něco takového vymýšlet, že by nikdo nechtěl riskovat, že se mu to za nic vyměnit nepodaří. To by pak naše společnost ustrnula hodně daleko v minulosti, to by nebyla tak vyvinutá, jak je dnes.

brazilské peníze

A proto je jednoznačně lepší, když peníze máme. A když jich samozřejmě máme dost. Protože nedostatek peněz nemůže nikomu ublížit, ty se nanejvýš znehodnotí vlivem inflace, pokud je člověk nechá někde příliš dlouho ležet ladem. A i ta inflací nejhůř znehodnocená finanční rezerva je lepší než nulový stav na kontě nebo dokonce dluhy. Což jsou situace, kdy lidem není vůbec dobře, protože toho tu méně a tu více postrádají. A postrádat cokoliv znamená nemít se dokonale.