Proč si lidé pořizují pergoly


Útulnost – pergoly jsou ozdobným prvkem, zvláště ty zhotovené z tradičního materiálu – ze dřeva. Dřevěné masivní konstrukce působí na psychiku velmi výrazně, zaregistrujete to např. na hradech a zámcích, starých kamenných rozhlednách s dřevěnými trámky či laťovým obložením, je to zkrátka stavební řešení, které sahá velmi hluboko do historie lidstva a máme jej uloženo v podvědomí.

zahradní pergola

Proč spíme pod stanem – plátěný přístřešek není rozhodně žádným bezpečím, srovnatelným s kamenným domem, přesto v kempech spíme raději pod stanem, než pod širákem. Je to dáno zřejmě pocitem, že máme „cosi“ nad hlavou, cosi nad sebou, což vnímáme jako pomyslné zázemí. Podobně to zřejmě platí i u pergol.

zástěna u pergoly

Děti si tu mohou hrátpergola je svým způsobem něco podobného, jako zahradní altán, je to přístřešek, pod jehož klenbou si mohou hrát děti poměrně bezpečně, chráněné před povětrnostními vlivy a zároveň je máme na dohled. Pergoly se staví obvykle tam, abychom to k nim měli blízko z domu, např. za obývacím pokojem na terase, kam je dobře vidět skrze terasové dveře či okna.

Můžete tu i pracovat nebo malovat – posezení pod pergolou uvítá každá návštěva, je-li k tomu vhodné počasí. Sedět venku za prozpěvování ptactva, s výhledem do zahradní zeleně je něco úplně jiného, než poobědvat v obývacím pokoji či v kuchyni a sledovat venku deštivé podzimní plýskanice a holé větve stromů bez listí. Někteří lidé považují právě pergolu za inspirativní prostředí ke své tvorbě, mohou to lépe pracovat na počítači anebo třeba malovat obrazy, tkát koberečky, vyšívat ubrusy atd.

Více soukromí – pergolu lze nejen zastřešit, ale i posílit zástěnou, vysázet kolem ní popínavé rostliny, zkrátka více se zastínit vůči některým, ne zrovna přívětivým prostorám. Vytvoříte tedy modelovou situaci, jakou znají např. vojáci v terénu – oni sami viditelní v bunkru či úkrytu téměř nejsou, ale přesto mají dokonalý přehled o všem, co se děje kolem nich.