Peníze a jejich význam

Peníze hrají důležitou roli pro naši společnost. Pro většinu lidí je to základní koloběh obživy. Každý má však jinak nastavené, kolik jich potřebuje. Zatímco jeden pracuje od rána do noci, jinému stačí pár hodin denně. A to proto, že každý máme jinak nastavený „standart“ života. Někdo si libuje v drahých, značkových věcech, někdo jiný naopak rád využívá různých second hand. V naší republice máme jako národní měnu Korunu Českou, která vznikla již na počátcích roku 1990. K penězům můžeme přijít různými způsoby. V dnešní době není těžké umět prodat své dovednosti. Kupříkladu různí řemeslníci, zejména ti šikovní, jsou dnes velice oceňováni.

Počítání peněz

Pracovat dnes lze i z pohodlí domova-tvořit, vyrábět (manuální práce), nebo práce na PC, která začíná být stále více populární-od natáčení různých videí, psaní, apod. Řadě lidí však vyhovuje být zaměstnaný-lidé tvrdí, že jdou domů „s čistou hlavou“. Práci dostanou zadanou, kterou vykonají pro svého nadřízeného, a dále se nemusí starat o to, kam jejich výrobky apod. budou putovat. Toto je již starost zaměstnavatele. Ostatně už od útlého věku se nás většinou rodiče snaží vést k hospodaření s penězi. Jako malý jsme si šetřili v kasičce z kapesného, nebo z peněz od prarodičů. Později nás čekala první brigáda. 
Učit děti hospodařit s penězi od mladého věku se zdá být jako dobrá varianta, jelikož jako starší mají mladí lidé lepší přehled o financích a o tom, že není vždy snadné peníze vydělat. 

Platba kartou

A jak s penězi nejlépe hospodařit? 
To už záleží na každém. Nabízí se však spousty variant, jako je například „obálková metoda“ kdy si na každý týden vložíme do obálky určitý obnos peněz, a zbytek, na který nechceme sáhnout, dáme stranou. Poté kupříkladu metoda 1/3, to znamená, že z platu si ihned odložíme třetinu peněz. Další část lidí si vyberou hotovost, kterou plánují utratit, a zbytek nechají na kartě. Udávají, že je jiné peníze utratit, když nám projdou pod rukami, kde oproti platbě platební kartou k tomu nedochází.
Ať už uznáváte jakákoliv metodu (i mimo tyto vypsané), vždy je potřeba myslet na to, abychom měli finanční rezervu, nebo chceme-li, slangově řečeno „polštář“. Kdy takto odložené peníze použijeme při nečekaných výdajích.