Tažná zařízení jsou dvojího druhu

Výhody tažného zařízení známe všichni. Kulový čep je vlastně skvělý vynález, umožňuje rotační pohyb připojeného návěsu a tím pádem neomezený rozsah jeho pohybu. Tímto způsobem lze realizovat velmi rozmanité možnosti převážení nákladu a obytného karavanu a být v tomto ohledu časově flexibilní a nezávislý. Existují dva základní typy tažných zařízení – instalovaná napevno a demontovatelná.

koule za autem

Kdy zvolit odnímatelnou kouli

Podle dostupných statistických údajů je pevná „koule za autem“ častěji využívané příslušenství, nežli odnímatelné řešení. Vychází levněji, je méně komplikované a v zásadě nemá žádné nevýhody vůči druhému typu. Kdy je výhodnější vybrat si tažná zařízení demontovatelná?

obytný karavan

Estetické důvody – většina lidí estetické důvody neřeší, berou tažné zařízení jako skvělého pomocníka a pohlíží na jeho praktickou stránku. Pevná koule má také výhodu v tom, že se nemusíte neustále starat o to, kam ji uložit, aby nekorodovala, přemýšlet nad tím, zda jsme ji nezapomněli odmontovat, a někdy ji dokonce hledat v dílně či v garáži, kdy jsme zapomněli, kam jsme ji naposledy odložili. Někdy jsou však estetické důvody v převaze, je to většinou u sportovních typů vozů anebo tehdy, je-li automobil součástí image osobnosti a slouží zároveň jako reprezentativní výrobek.

Zašpinění oděvu – každý z nás není řemeslník, který se většinu pracovní doby pohybuje e v montérkách. Kdo se naopak často obléká do obleku či kostýmu, anebo se využívá běžného civilního oblečení, musí být při pohybu v okolí prostoru tažného zařízení obezřetný. Skvrny od oleje či vazelíny se z textilií obtížně odstraňují a někdy je mohou nenávratně poškodit. Tehdy se vyplácí mít příslušenství rozebíratelné a využívat jej pouze účelově, ostatně to také nařizují regule zákona. Vyhláška vysloveně ukládá povinnost odnímatelné kulové čepy demontovat vždy, když nejsou využívány.