Jak být „vintage girl“ i z konfekce?

Milujete historickou a retro módu? Sledujete na sociálních sítí profesionální pin-up girls, tanečnice burlesky nebo holčiny, které se vidí v Jane Austenové? Možná si pokládáte otázky, jestli se tak můžete oblékat i vy u nás v Čechách a zda lze takové outfity poskládat i v dostupné konfekci. Určitě jde! Pokud nemáme to štěstí, že bychom se nachomýtli u výprodeje kostýmů po natáčení seriálu á la První republika, nebo nenašli skříň plnou pokladů na babiččině půdě, půjdeme se zkrátka podívat do klasických řetězců a zjistíme, z čeho si postavíme outfity.

Padesátá léta

Retro inspirace je v kurzu – k našemu štěstí

Rozevláté romantické šaty a kostýmky v duchu starého Hollywoodu zažívají boom, a tak dnes i v H&M, Zaře a dalších najdete kousky jako z dávných dob. Trend maxišatů a maxisukní zase zajistí, že vaše outfity budou mít tu správnou délku.

Za materiálů se soustřeďte na ty přírodní – bavlnu, len či vlnu. A co vzory? Jakékoliv, co připomínají malovaný porcelán nebo babiččiny vzorované utěrky, budou vintage šaty napodobovat na první dobrou. A se všemi možnými kvítky, kárem či puntíky nemůžete být nikdy mimo. Při skládání outfitu zkuste zapojit kreativitu a dobový look vytvořte i z oblečení, které na první dobrou retro šaty nepřipomíná. Pokud například historicky vypadá jen vrchní díl šatů, oblečte si přes ně kolovou sukni. Nezapomeňte na doplňky – u koženého jednoduchého pásku a šněrovacích kožených polobotkách lze jen těžko uhádnout, jak jsou staré.

 

Vintage poklady

 

Další možností, kde pořídit kousky, které budou skvěle suplovat vintage oblečení – anebo přímo vintage budou! – jsou second handy. Sukně po kolena či do půli lýtek z kanafasu, kolové či celopropínací udělají vintage dojem vždy a těch bývají second handy plné, protože se nosily až do devadesátých let. Stačí přidat jednoduchou halenku, vhodné doplňky a outfit zařadíte do libovolné dekády 20. století.