Nepomlouvejte ani na internetu

Za našeho mládí byla nejtradičnější a leckdy i jen jedinou formou pomluvy ta, jež se šířila od úst k ústům, od ucha k uchu. A to proto, že byly tehdejší možnosti více než omezené a tak si lidé ani jinak počínat nemohli. A pokud snad tehdy byla využívána k šíření pomluv i nějaká technika, pak jedině telefon.
nenávist zločin
Ovšem doby se mění. Možnosti jsou stále větší a způsobů, jak se dají pomluvy šířit, je tak víc a víc. Pomlouvat se dá „postaru“ stejně jako „nově“.
– Pomluva šířená stejně jako kdysi ústní formou má stejné klady i nedostatky jako kdykoliv dříve. K jejím přednostem patří to, že vždy víme přinejmenším to, od koho se k nám donesla a komu jsme ji předali. Můžeme tak spíše ohodnotit, nakolik je tato věrohodnou, a pokud se ukáže být nepravdivou, víme, komu jsme ji řekli a přes koho se nám vrátí v podobě pomyslné nebo třeba i skutečné facky. Nevýhody jsou tu však také, a to značné. Nejsme až tak docela anonymní, může se to na nás snáze provalit a musíme tedy myslet i na důsledky. A podobná pomluva se ve srovnání s tou virtuální daleko pomaleji šíří a nezasáhne tolik lidí.
– Pomluva šířená virtuálně je sice v základu stejná, ale jinak dost odlišná. Třeba v tom, že nejednou neznáme zdroj, ze kterého vzešla a kudy doputovala až k nám, nemůžeme tedy tak snadno oceňovat její věrohodnost. Její pochybnou výhodou pak je, že se šíří doslova rychlostí blesku a to, co vím v tuto chvíli jenom já, může zítra vědět klidně i celý opačný konec republiky. A já přitom mohu být v klidu, protože jsem v té celosvětové síti tak krásně anonymní!
ruce muže na klávesnici
Totiž na to posledně zmíněné bychom měli raději zapomenout. Protože internet se sice anonymně tváří, ale rozhodně takový zase až tak docela není. Každého z našinců u nás na něm lze dohledat, pokud si ten dotčený chce dát tu práci. A kdyby to snad sám nedokázal, vždy se může obrátit na příslušné orgány. Které to umí.
A tak je nasnadě, že i . Protože i když to vypadá, že jste ve virtuálním prostoru dobře schovaní, není tomu tak. A když vaše nesympatie k někomu přerostou v nenávist, když to nabyde možná přímo zrůdné podoby a stane se to pomluvou, již si dotyčný nechce a dost možná ani nemůže nechat líbit, máte na problémy zaděláno. Hravě to může ovlivnit váš společenský život, přijetí do zaměstnání, podnikání či vztahy na pracovišti, skončit to může i trestním oznámením, v důsledku kterého můžete strávit i až dva roky za mřížemi. Což není v žádném případě ideální konec. Nejenom proto, že z kriminálu se šíří pomluvy špatně.